بخشیدن آسان نیست اما معجزه می کند

 دکتر «فردریک لاسکین» نویسنده کتاب «ببخش برای خوبی» می گوید: تحقیقات نشان داده است افرادی که می بخشند، افسردگی، خشم و استرس کمتری دارند و امیدشان به آینده بیشتر است.
بنابراین از فرسودگی سیستم دفاعی بدنشان کاسته می شود، اشک ها ذخیره می شود و فرد احساس سرزندگی بیشتری می کند. حال ببینیم چگونه این معالجه را آغاز کنیم.
۱) خونسردی خود را حفظ کنید
برای غلبه بر خشم خود، راهکارهای ساده مدیریت استرس را امتحان کنید. چند نفس عمیق بکشید و به چیز هایی که شما را خوشحال می کند و برایتان لذت بخش است فکر کنید. مانند یک صحنه زیبا از طبیعت تا فکر درباره فردی که دوستش دارید.
۲) هرگز منتظر معذرت خواهی نباشید
اکثر اوقات افرادی که به شما صدمه می رسانند و شما را ناراحت می کنند، اصلاً قصد عذرخواهی ندارند. حتی ممکن است از روی قصد و نیت بخواهند شما را ناراحت کنند، یا این که دیدشان نسبت به مسائل با شما یکسان نیست. بنابراین اگر شما بخواهید منتظر شنیدن معذرت خواهی آنها باشید، ممکن است مجبور شوید دوران انتظار طولانی و وحشتناکی را پشت سر بگذارید. این موضوع را در ذهن خود نگه دارید که بخشش الزاماً به معنای آشتی با فردی که شما را ناراحت کرده یا چشم پوشی از اشتباه او نیست.
۳) کنترل خود را به دست بخش انتقام گیرنده ذهن ندهید
به جای این که روی احساسات جریحه دار شده خود تمرکز کنید، یاد بگیرید که به عشق، زیبایی و محبت های اطراف خود توجه کنید.
۴) سعی کنید گاهی از دید دیگران به مسائل نگاه کنید
اگر گاهی اوقات با فرد مورد نظر همدردی کنید، ممکن است متوجه شوید که او این کار را از روی نادانی، ترس و یا حتی عشق انجام داده است.
۵) فواید بخشش را بشناسید
مطالعات نشان می دهد افرادی که قدرت بخشش دیگران را دارند پرانرژی تر هستند. علاوه بر این اشتهای بهتر و الگو های خواب بهتری دارند.
۶) فراموش نکنید که خود را نیز باید ببخشید
برای برخی از افراد، بخشیدن خودشان، بزرگ ترین جدال و چالش است. اما فراموش نکنید که اگر قادر به بخشش خود نباشید، اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد.

 

 

کتاب رابطه موثر

/ 9 نظر / 5 بازدید
آرزو

خوشبختی حس ِ زیبایست حسی که وقتی آن را لمس کنی پی به حقایق و رازهای آن می بری حسی که تا وقتی نخواهی آن را درک نمی کنی پس بخـــواه با تمام وجودت خواستن توانستن است اطمینان داشته باش خوشبخت می شوی

علی

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را این باران است که باعث رشد گل می شود نه رعد و برق ......

م.ابراهیم نژاد/روانشناسی گرگان

یادتان باشد،تا آنچه که در پشت سرتان است رها نکنید ،نخواهید توانست به آنچه در پیش رویتان است دست یابید واقعا عالی بود

انجمن مشاوره

سلام وخسته نباشید وبتون واقعا عالیه خوشحال میشیم ب وب ماهم بیاید مرسی موفق باشید

سحر

سلام حال شما؟ با زحمتهای ما؟

م.ابراهیم نژاد

اجازه ندهید رنج های گذشته خوشبختی امروزتان را برباید،باید در گذشته از آن حوادث عبور می کردیدو دیگر چیزی عوض نمی شود،اما اگر هنوز در ذهن خود با گذشته تان زندگی می کنید ببخشایید ، رها کنیدو آزاد گردید