کاربردهای درمانی نوروفیدبک

بیش*فعالی/کمبود توجه (AD/HD): بیش از هر زمان دیگری، برای درمان AD/HD از نوروفیدبک استفاده شده است. 85-80% کودکان مبتلا به AD/HD به وسیله نوروفیدبک بهبودی کامل می*یابند.

اضطراب (Anxiety): بسیاری از متخصصان، بکارگیری نوروفیدبک به منظور درمان اضطراب را یکی از عمده*ترین موارد و زمینه*های استفاده از نوروفیدبک می*دانند.
محققان معتقدند اضطراب یکی از اولین مواردی بوده که به نوروفیدبک پاسخ درمانی مناسبی داده است. نتایج پژوهشی نشان می*دهد که در حدود 90-80% از بیماران اضطرابی با این روش بهبود یافته*اند.

ناتوانی یادگیری (Learning Disability)، این اختلالات در سنین دبستان شایع هستند. نوروفیدبک در درمان این اختلال تحول بزرگی ایجاد کرده است. در این مورد نوروفیدبک به تنهایی می تواند پاسخگو بوده و و نیازی به درمان مکمل ندارد. معمولاً با کامل کردن یک دوره درمانی بهبودی ثابتی حاصل می*شود.

اختلالات خواب: اولین تغییراتی که مراجعین عموماً بعد از شروع درمان با نوروفیدبک مشاهده می*کنند، تنظیم خوابشان است.
بنابراین می*توان از نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب نیز استفاده کرد.

صرع (تشنج): در انواع صرع و در مواردی که داروها مؤثر نبوده*اند و بیماری بسیار مزمن و غیرقابل کنترل بوده است نوروفیدبک موثر است و بنابرگفته محققان، این روش در درمان 70 تا 90% بیماران مبتلا به صرع که تحت نوروفیدبک قرار گرفته اند، درمانی بوده است.


آسیب وسکته مغزی : نوروفیدبک سبب بهبود مشکلات ناشی از آسیب* و سکته مغزی می*شود. از آن*جمله می*توان به بهبود در حافظه، سردرد، گیجی و حواس*پرتی، سرگیجه، مشکلات تمرکزی، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، اختلالات خواب، تحریک*پذیری، مشکلات ادراک بینایی و دیسلکسی اشاره کرد.

دردهای مزمن و سردردهای میگرنی: درمانگران و پزشکانی که از نوروفیدبک برای درمان دردهای مزمن و سردردهای میگرنی استفاده کرده*اند، اعلام کردند که وقوع و شدت حملات میگرن در اکثر موارد با استفاده از این روش کاهش می*یابد و حتی از بین می*رود. این روش بخصوص در بیماران با سردردهای میگرنی که به درمان های دارویی پاسخ مناسبی نمی دهند توصیه می شود.


افسردگی: در مورد بیماران مبتلا به افسردگی اساسی که هیچ درمانی برای آن*ها کارساز نبوده، نوروفیدبک در اغلب موارد بهبود دهنده بوده است.

سوءمصرف مواد: مطالعات نشان داده است که در مقایسه با درمان*های موجود برای ترک اعتیاد، درمان با نوروفیدبک از بسیاری از روش*های دیگر موفق*تر بوده است. علاوه براین، درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را کاهش می*دهد و در درازمدت احتمال عود و بازگشت را پایین می*آورد.

/ 1 نظر / 4 بازدید